Lehká sádra
Lehká sádra
Lehká sádra se stala pomyslnou vlajkovou lodí nadstandardní lékařské péče a také zákrokem, který je mezi pacienty nejčastěji využívaný. Přestože její výhody jsou nesporné a ve většině případů vedou k výběru tohoto typu fixace, mohou být také okolností, za kterých je lepší sáhnout po sádře klasické. Jaké jsou tyto okolnosti? A jak se od sebe standardní a odlehčené sádry liší?
Co je lehká sádra?
Lehká sádra se většinou ukrývá pod odborným názvem “fixační sádrová dlaha” nebo “cirkulární sádrový obvaz”. Materiálem, ze kterého se vyrábí je polymerový plast, tkanina a polyuretanová pryskyřice, která reaguje s vodou a tkaninu vytvrdí. Tento typ fixace vymyslela americká společnost 3M a původně se využívala pouze pro americký fotbal. Výhody lehké sádry jí brzy uvolnily cestu i do každodenní lékařské praxe.
Pro koho je vhodná?
Plastová fixace pomocí lehké sádry je vhodná pro pacienty všech věků a pohlaví. Bez problému ji lze použít u čerstvých zlomenin bez posunu nebo vykloubení, při kterých nehrozí otok případně jeho další narůstání.
Naopak u zlomenin s posunem nebo u kterých posun a otok hrozí, je volba lehké sádry zcela nevhodná. Vzhledem ke své technologii je modelace oproti klasické sádře méně přesná a při otékání končetiny hrozí akutní tísnění s neblahými důsledky pro poraněnou končetinu.
Nespornými výhodami plastové fixace je její hmotnost. Je podstatně lehčí než sádra klasická a mnohem méně omezuje pohyb pacienta, takže je více než vhodná pro malé děti. Ty navíc ocení, že se vyrábí v mnoha pastelových barvách. Plastová sádra má také kratší dobu vytvrzení. Zatímco ta klasická je opravdu tvrdá až po jednom dni, polymerová hmota to dokáže již za půl hodiny.
Se sádrou na koupaliště?
Jednou z největších nevýhod standardního sádrového obvazu je jeho vystlání vatou, které se při hygieně často namočí, dlouho schne a z toho důvodu dochází k zapaření končetiny a následným kožním problémům.
Plastová fixace nabízí dvě varianty: pevnou lehkou sádru a sádru polotuhou. Zatímco pro pevnou sádru platí v otázce koupání prakticky stejná pravidla jako pro sádru standardní, polotuhá sádra představuje nejkomfortnější variantu fixace. Má výbornou stabilitu, nedává zlomenině prostor k pohybu, ale umožňuje pohyb svalům a navíc je možné se s ní koupat i sprchovat bez nutnosti zakrývání. Díky své konstrukci během několika minut v teple sama uschne, nebo je možné ji vysušit pomocí fénu na vlasy. Pacientům tak nehrozí problémy s ekzémy a zapařenou pokožkou.
Polotuhé plastové sádry jsou koncipovány tak, aby snižovaly pacientův handicap na minimum a výrazně také snížili jeho omezení v běžném životě. Záleží tedy jen na vás, zdali jste si za tyto výhody ochotni připlatit.